خبرهای امیدوار کننده از پتروفرهنگ/ از افزایش تولید در سال گذشته تا آغاز عملیات اجرایی 6 طرح بزرگ در سال 1403

29.jpg

مدیرعامل هلدینگ پتروفرهنگ از افزایش تولید در شرکت‌های تابعه در سال گذشته خبر داد و گفت: عملیات اجرایی 6 طرح بزرگ و استراتژیک با هدف تنوع در سبد تولیدی هلدینگ و افزایش سودآوری برای سهامداران در آینده‌ای نزدیک آغاز خواهد شد و در واقع این طرح‌ها بعد از سال‌ها تعیین تکلیف شدند.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ پتروفرهنگ، دکتر جواد زارع‌پور در آئین دیدار نوروزی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با مدیران ارشد هلدینگ پتروفرهنگ و شرکت‌های تابعه در سطوح مختلف اظهار داشت: سال 1402 در مجموع یک میلیون و 902 هزار و 329 تن تولید متانول داشتیم که این میزان در سال 1401 نیز یک میلیون و 476 هزار و 416 تن بود که افزایش 29 درصدی را نشان می‌دهد.

وی عنوان کرد: همچنین تولید اتیلن در سال گذشته 500 هزار و 570 تن بوده که این میزان در سال 1401 در مجموع 366 هزار و 214 تن بود که افزایش 37 درصدی را نیز در این زمینه داریم.

مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره هلدینگ پتروفرهنگ افزود: همچنین در 3 ماهه نخست سال مالی 1402-1403 تولید متانول شرکت‌های تابعه پتروفرهنگ 713 هزار و 723 تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 73 درصد افزایش داشته است.

دکتر زارع‌پور متانول محور بودن را مهمترین چالش هلدینگ پتروفرهنگ دانست و بیان کرد: برای رنگی کردن سبد محصولات تولیدی این مجموعه به سراغ صنایع پایین دست رفتیم که بزودی شاهد کلنگ زنی دو طرح بزرگ اسید استیک و اتانول شرکت شیمیایی لاوان و همچنین پلی‌استال شرکت آریا هستیم در حالی این دو پروژه بزرگ سال‌ها بلاتکلیف مانده بودند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده و بعد از پیگیری‌های مستمر و نظامند برای رفع مشکلات و همچنین تامین مالی، بزودی عملیات اجرایی هتل 4 ستاره 220 واحدی قطب سپهر و احداث اماکن ورزشی برای کارکنان شرکت‌های تابعه در عسلویه آغاز خواهد شد.

دکتر زارع‌پور خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده و همچنین در راستای دغدغه دولت، بزودی عملیات اجرایی احداث 3 نیروگاه برق خورشیدی در استان‌های مصوب وزارت نیرو آغاز می‌شود.

 

یاری، مدیرعامل انرژی سپهر: افزایش تولید، شاخص تمام برنامه هاست

در ادامه این جلسه مهندس علی یاری مدیرعامل هلدینگ انرژی سپهر نیز گفت: با تمام مصائبی که در مسیر تولید متانول در سال گذشته ایجاد شد و عملا بیش از 2 ماه گاز پتروشیمی سبلان به علت ناترازی گازی در کشور قطع شد، خوشبختانه بیشترین رکوردهای تولید را ثبت کردیم اما در سال جاری توقعمان از تصمیم گیران آن است که شرایط خاص این شرکت های متعلق به فرهنگیان را در نظر داشته باشند و نسبت به تامین خوراک مورد نیاز اقدام کنند چراکه آنگونه که مقام معظم رهبری در نامگذاری سال نیز اذعان داشتند، افزایش تولید باید به عنوان شاخص تمام برنامه ها در نظر گرفته شود.

وی در ادامه گفت: هدف متعالی انرژی سپهر در سال 1403 تکمیل پتروشیمی دنا، تسریع پیشرفت پتروشیمی سیراف انرژی، آغاز عملیات اجرایی شیمیایی لاوان و همچنین از سرگیری تکمیل هتل 9 طبقه قطب سپهر لاوان است که با حمایت پتروفرهنگ و گروه مالی سپهر صادرات به عنوان سهامداران فهیم این هلدینگ این مهم دست یافتنی است.

 

مدیرعامل پتروشیمی سبلان: افزایش 50 درصدی تولید در سال 1402

همچنین در ادامه جلسه، مدیرعامل پتروشیمی سبلان نیز با بیان اینکه شرکت پتروشیمی سبلان در سال گذشته دستاوردهای چشمگیری داشته است تاکید کرد: خوشبختانه به لطف خدا و با تلاش همه همکارانم در پتروشیمی سبلان ما موفق شدیم که در سال گذشته تولید شرکت را تا 50 درصد افزایش بدهیم که این دستاورد بسیار بزرگی است.

مهندس کریمی همچنین از افزایش ظرفیت تولید این شرکت خبر داد و گفت: در بخش ظرفیت تولید نیز ما توانستیم ظرفیت را از 60 درصد به 100 درصد برسانیم.

مدیرعامل پتروشیمی سبلان این دو دستاورد را نشانه راهبرد و رویکرد کارآمدی دانست که در همه مجموعه هلدینگ و شرکت‌های تابعه وجود دارد و تصریح کرد: ما این کارها را با بهره‌گیری از دانش و تولید ملی انجام دادیم که ارزش آنها را دوچندان می‌کند. ما از ابتدای حضور در سبلان، به بهره‌گیری از توان و تولید داخل ایمان و اعتقاد داشتیم و آن را منصه ظهور رساندیم و خوشبختانه نتایج هم بسیار چشمگیر بوده است و مایه افتخار ماست که امروز سبلان در راستای استفاده از توان داخل یکی از پیشگامان صنعت پتروشیمی است.

وی به دو چالش مهم دراین شرکت نیز اشاره و تاکید کرد: یک چالش قراداد گاز ۸ ماهه است که هم برای شرکت های تولیدیو هم در آینده برای دیگر طرح های هلدینگ تهدیدی جدی محسوب می‌شود و چالش دیگر اصلاح فرمول قیمت گذاری گاز است که می بایست هاب اروپا را به عنوان مصرف کننده کاهش داد و به زیر ۱۰ درصد آورده شود.

مهندس کریمی در پایان گفت: استفاده بیشتر از نیروی فنی متخصص و باتجربه در مجتمع ها در سطح مدیران ارشد شرکت های تابعه صندوق و هلدینگ یک ضرورت است که بدون شک نتایج اثربخشی در پی خواهد داشت و درخواست ما از مدیریرعامل محترم صندوق این است که انشالله نگاه ویژه ای به این موضوع داشته باشند. در حال حاضر ما نیروهای متخصص و خوبی برای راهبری شرکت هاداریم که انتظار می‌رود در این سطح ها از آنها استفاده گردد.