درخواست واحدهای پتروشیمی برای بازنگری در نرخ خوراک گاز

SPIC-3

مدیرعامل پتروشیمی زاگرس گفت: اگر قیمت خوراک به ۷ هزار تومان برسد، طبق آنچه در لایحه بودجه پیش بینی شده، برای پتروشیمی های متانولی ۲۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته ایجاد خواهد شد و تولید متوقف می شود.

به گزارش روابط عمومی، متین دیداری، رییس کارگروه متانول ایران در نشستی خبری اظهار داشت: بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها وزارت نفت مکلف است خوراک گازی و خوراک مایع پالایشی و پتروشیمی را قیمت گذاری کند، اما به گونه ای که رقابت پذیری حفظ شود و به این منظور باید فرمول نرخ خوراک گاز نیاز به بازنگری دارد.

دیداری با بیان اینکه “استمرار تولید خط قرمز ما است”، گفت: 3 دغدغه برای پتروشیمی های متانولی وجود دارد که شامل نرخ خوراک، نرخ یوتیلیتی و تفاوت نرخ قیمت ارز آزاد و نرخ نیما است.

وی افزود: در رابطه با نرخ خوراک فرآیند فرمول نرخ خوراک بر مبنای نرخ گاز اروپا است و دغدغه ما این است که ایران به عنوان دومین منبع گازی دنیا می‌تواند هاب قیمت گذاری گاز باشد و منصفانه نیست که واحدهای پتروشیمی ایران نرخ خوراک را بر اساس نرخ گاز اروپا محاسبه کنند.

مدیرعامل پتروشیمی زاگرس با اشاره به اینکه اروپا مصرف گننده گاز است، گفت: در اروپا به عنوان مصرف کننده، هزینه بالایی برای انتقال گاز انجام می شود.

وی ادامه داد: باید بر اساس نرخ متعارفی نرخ گذاری انجام شود؛ از اینرو اصلاح فرمول نرخ گذاری خواسته اصلی ما است و چیزی جز اجرای قانون را از مجموعه دولت به عنوان متولی نرخ گذاری نمی خواهیم.

دیداری با بیان اینکه “اکنون قیمت تمام شده از قیمت بازارهای بین المللی بیشتر است و این نرخ قدرت رقابت پذیری را از بین می برد”، گفت: این نرخ گذاری باید به صورتی باشد که قابلیت جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی را داشته باشد.

وی افزود: اکنون نرخ خوراک گاز در جهان از 1.4 سنت شروع می شود و متوسط نرخ گاز در جهان 10 سنت است و با این قیمت گذاری قیمت خوراک در ایران به 24 سنت می رسد.

مدیرعامل پتروشیمی زاگرس تصریح کرد: پتروشیمی بیشترین ارز را به کشور وارد کرده و متانولی ها 3 تا 3.5 میلیارد دلار در سال ارز به سامانه نیما عرضه می کنند.

وی ادامه داد: اگر قیمت خوراک به 7 هزار تومان برسد، طبق آنچه در لایحه بودجه پیش بینی شده، برای پتروشیمی های متانولی 20 هزار میلیارد تومان زیان انباشته ایجاد خواهد شد و تولید متوقف می شود.

دیداری با بیان اینکه “در نرخ سرویس های جانبی نیز اتفاق بدی افتاد و افزایش قیمت نامتعارف بود”، گفت: متانولی ها بیشترین مصرف اکسیژن را در صنعت پتروشیمی دارند و اکسیژن به عنوان یکی از خوراک ها است و این موضوع نیز مشکل ساز بوده است .

وی افزود: صنعت پتروشیمی یک زنجیره کامل است و باید حفظ این زنجیره در اولویت باشد؛ اکنون تنها جایی که بیشترین ضرر را می بینند پتروشیمی ها هستند.

دیداری به تفاوت قیمت ارز در سامانه نیما و بازار آزاد اشاره کرد و گفت: باید بررسی شود که از تفاوت قیمتی که در نرخ ارز وجود دارد چه کسانی نفع می برند، زیرا این اعداد سرسام اور هستند.

وی ادامه داد: نرخ بازار آزاد غیر متعارف و بالا است؛ اما باید تلاش کنیم متعادل سازی شود، نه اینکه این انتفاع به دست دلالان برسد و خود صنعت پتروشیمی که ریسک تولید، صادرات و انتقال پول را دارد بی بهره بمانند.

مدیرعامل پتروشیمی زاگرس با اشاره به اینکه صنعت متانول 2 درصد از گاز تولیدی کشور را مصرف می کند، گفت: عادلانه نیست برای این میزان مصرف، قیمت های بالای خوراک را در نظر بگیریم؛ پیشنهاد ما این است فرمولی که تابعی از قیمت های بین المللی با توجه به نرخ محصول است تعیین شود.

در ادامه این نشست، پیروز موسوی، مدیرعامل پتروشیمی بوشهر اظهار داشت: مساله مهم بازنگری نرخ خوراک پتروشیمی‌ها است و این موضوع می‌تواند صنعت را تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود: قیمت خوراک اکنون 25 درصد مربوط به قیمت گاز اروپا و 25 درصد آمریکا است؛ در اروپا قیمت بالا بیشتر هزینه انتقال است.

موسوی با بیان اینکه “علاوه بر افزایش قیمت گاز در اروپا و تاثیر آن بر قیمت خوراک پتروشیمی ایران، جنگ در اوکراین نیز باعث کاهش قیمت متانول در جهان شده است که فشار مضاعفی بر متانول سازان ایران داشته است”، گفت: هزینه حمل نیز 15 تا 20 درصد بد از جنگ اوکراین افزایش داشته است و این موضوع بر اقتصاد کشور اثرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: پتروشیمی‌ها در کنترل نرخ ارز اثربخش هستند و رقبای ایران با گاز ارزان، محصولات پتروشیمی تولید می‌کنند و توان رقابت از متانول‌سازان ایران گرفته می‌شود.

مدیرعامل پتروشیمی بوشهر با بیان اینکه “متانول ایران حاشیه سود کمی دارد و رقبا می توانند جای محصولات ایرانی را بگیرند”، گفت: در حالی که 2 درصد از گاز تولیدی در پتروشیمی‌های متانولی مصرف می‌شود، با این حال تاثیر زیادی بر بازار ارز کشور دارند.